Nem kedvelem túlságosan a bogarakat, viszont a katicabogarat mindig is szerettem. Bájos és hasznos kis élőlényei hazánknak. Kedves megjelenésének, tipikus bogárformájának köszönhetően számos gyerekvers, mese szereplője.
Fő tápláléka a levéltetű, így például bionövények termesztésénél vegyszermentes megoldás katicákkal védeni a termést. De most szegény hazai fajok veszélyben vannak….
Pár éve ugyanis megjelentek hazánkban a harlekinkaticák. Az Ázsiából származó fajt – egy rossz döntés során – előbb Észak-Amerikába, majd Európába telepítették be a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából. Hamarosan önfenntartó populációk jöttek létre, amelyek elterjedtek a kontinensen.
Természetes ellensége nincs. Mivel méretes bogár, igen veszélyes vetélytársa minden hazai katicának, ráadásul nem csupán verseng velük a táplálékért, hanem petéiket, lárváikat is elfogyasztja.
A harlekinkaticák ősszel (október, november körül) előszeretettel húzódnak lakásokba, egyéb emberi építményekbe telelni. A lakásokat megszálló állatok nagy tömegekben komoly bosszúságot okozhatnak. Egyes esetekben a testükben található vegyület allergiás reakciókat válthatnak ki, kötőhártya-gyulladást okozva.
Sok ember kellemetlennek tarthatja a lakásában melegebb téli napokon nemritkán százasával előmászó bogarakat. Meglepő módon a harlekinkatica meg is haraphatja az embert, amely következtében a bőrön pirosság és enyhe duzzanat keletkezhet a befecskendezett emésztőenzim következtében.
A bogár mára szinte az összes európai országban megjelent, többfelé figyelőszolgálat segíti a faj terjedésének kutatását. Itthon a Pozsgai Gábor rovarökológus által létrehozott Harlekin Projekt keretében zajlik a monitorozása.
Hogyan ismerhetjük fel?
A harlekinkaticák fedőszárnyai sötétebb, vagy világosabb narancssárgák, esetleg vörösek és 15-21 fekete pont van rajtuk. Másik fajtájuknál a szárnyfedők feketék, rajtuk 2-4 vöröses folttal.
Még több információ és segítség a beazonosításhoz: ITT
Idén olyan nagy mértékű a rajzásuk, amilyen eddig még nem fordult elő, pedig az elmúlt években is egyre növekedett a telelőhelyet kereső egyedek száma. A harlekinkatica esete is szépen mutatja, hogy mennyire veszélyes az idegen fajok betelepítése, hiszen azok rettenetes károkat tudnak okozni a helyi ökoszisztémában…..
Védekezés
Ha harlekin katicákat találunk, minden jóérzésünket félretéve – a hazai katicák védelmében – a legjobb ha elpusztítjuk őket. Mivel a harlekinkatica a permetszerekre nem túl érzékeny, a legjobb és legcélravezetőbb megoldás ha összetapossuk őket vagy begyűjtjük őket, papírba csomagoljuk és elégetjük.
Én már pár éve tudok róluk, így Ábellel, ha “gonosz” katicabogarat látunk, azonnal pusztítjuk.
Forrás: Harlekin Project, Metropol
A blog Facebook oldalához IDE kattintva csatlakozhatsz, ahol plusz tartalmakat találsz és értesítést kapsz a friss posztokról is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: