Bár azt gondoljuk, hogy mivel állandóan mosunk benne, nem lehet más mint tiszta, azért a mosógépeknek sem árt időről időre egy alapos felfrissülés. A módszer teljesen egyszerű, filléres megoldás és még az időhiányban szenvedőknek sem kell kapásból elvetiniük az ötletet. A mosógép pedig hosszú életével és esztétikus, tiszta megjelenésével fogja meghálálni a rendszeres törődést.
![wm 3.]()
Az esetleges öblítőmaradványok a vízkővel ugyanis elég csúnyán lerakódhatnak a gumi részeken is, ráadásul, aki öko mosószereket használ, annak a gépében megmaradt növényi eredetű összetevők szépen elkezdenek lebomlani, ezzel egy sajátságos mikrovilágot és egyben kellemetlen szagot alakítva ki…
A félreértések elkerülése végett az ökomosószereknek ez egy felettébb hasznos és jó tulajdonsága, hiszen amikor a szennyvízzel visszakerülnek a természetbe, akkor is szépen lebomlanak és nem terhelik meg az élővilágot, mint a vegyszeres mosószerek.
Én is ilyen növényi és ásványi alapanyagú mosószert és öblítőt használok, így mikor egy augusztusi kánikulában elutaztunk és majdnem két hétig a bezárt lakásban használatlanul magára maradt a mosógépem rendesen beindultak a folyamatok…
Ekkor jártam utána és “fejlesztettem ki a módszert”, amely megtisztítja és teljességében felfrissíti a mosógépet. Első körben természetesen próbálkoztam gyengédebb tisztogatással is, de az sajnos nem jött be, ide klór kell!
Így ha 6 hétig folyamatosan ökomosószert használunk, egy frissítés erejéig nyugodtan használhatjuk bármelyik ismert márkájú fertőtlenítőszert.
– Kezünk kímélése végett gumikesztyűbe bújunk és egy szivacsra hígítatlanul klór tartalmú fertőtlenítőszert öntünk, amivel alaposan áttörüljük a mosószer és öblítő tartó rekeszt, valamint a dob feletti belső gumitömítést. Durvább vízkő és öblítőszer lerakódása esetén egy használt fogkefét is bevethetünk , amivel alaposan le tudjuk sikálni a nehezen hozzáférhető helyeket (ha a továbbiakban rendszeresen kb. hat hetente takarítjuk ki a gépet a fertőtlenítős áttörlés is bőven elég lesz majd!). A mosógép ezen részeit hagyjuk a klóros lében tocsogni kb. fél óráig.
– Ezt követően fertőtlenítőszert töltünk a mosógép mosószer és öblítő tartójába, mintha csak mosni készülnénk és üresen elindítjuk a gépet a legmagasabb hőfokon, ezzel az eljárással totálisan fertőtlenítjük.
– Ha pedig lejárt a program az öblítő helyére háztartási ecetet töltünk és még egy teljes öblítő programot is lefuttatva vízkőtelenítjük a gépet.
A mosógép alján összegyűlt vizet sem árt kiengedni, ezt követően pedig amikor csak lehet, hagyjuk nyitva a mosógépet, hogy tudjon kiszáradni és szellőzni.
A vízkőlerakódások ellen és a ruhák lágyítása érdekében én mindig töltök legalább fél deci háztartási ecetet is az öblítő koncentrátum mellé. Mielőtt bárki megijedne az ecettől, a ruháknak egyáltalán nem lesz ecet szaga! Sőt van aki csak ecetet magában – vagy pár csepp illóolajjal illatosítva – használ. Ezzel is kímélve a mosógépet és a környezetet.
Bizarr, de hatásos folttisztító