Bármilyen kicsi is még megfogant, ott van veled, látod a két csíkot a teszten. Azt is tudod már, hogy mikor jön majd a világra, elképzeled, hogy a karjaidban tartod! Leírhatatlan boldogság!
Aztán megtudod az ultrahangon, hogy nem dobog a szíve, már nem él…
Nehéz mondatok ezek, főleg azoknak, akik többször is átélik várva-várt babájuk elvesztését. Sajnos én is tudom milyen érzés… Kislányom négy vetélést követően végül immunterápia (IVIG) segítségével jött a világra.
Szerencsére engem az orvosom tájékoztatott erről a lehetőségről, minden segítséget és támogatást megadott, majd továbbirányított az immunológiai vizsgálatokra, így egy hosszú és rögös út végén megkaptam az infúziókat, amelynek eredményeként kilenc hónap után egészségesen megszületett Bora!
![embrió]()
A hét elején zárul az Európai és Magyar Reproduktív Immunológiai Társaság kongresszusa, ahol többek között arról is beszámoltak, hogy komoly eredményeket értek el magyar kutatók az immunológiai hátterű sorozatos vetélés orvoslásában, megelőzésében.
A kutatók által kidolgozott módszerről, bár az már használatra kész, egyelőre még a szülész-nőgyógyászok jó része sem tud, hivatalos kereteket pedig még nem kapott a rendszer.
A szakma célja emiatt az lenne, hogy a lombikközpontokhoz hasonlóan külön, erre specializált centrumok foglalkozhassanak a sorozatosan elvetélő nőkkel.
A habituális vetélőkkel foglalkozó centrumoknak egyelőre még csak a csírája van meg: Petrányi Győző, immunológus és Dr. Pajor Attila, szülész-nőgyógyász professzor már létrehozta azt a bizottságot, ami ingyenesen működik, a hozzá forduló kezelőorvosok betegeinek dokumentációját áttekinti, és személyre szabottan részletes véleményt ad a betegeknek.
Ez a műhely egyelőre nem rendelkezik külön infrastruktúrával és finanszírozással sem, ennek ellenére minden neves szakember és orvosegyetem képviselteti magát benne.
Azt a módszert, amellyel az immunológiai okokkal magyarázható sorozatos vetélések megelőzhetők, egy vesetranszplantációs kutatás nyomán fedezték fel. Ezek a vizsgálatok még a kétezres évek elején indultak: azt már ekkor ki tudták előre mutatni, hogy a szervezet az új vesét befogadja-e vagy sem. Ha veszélyesnek látták az új szerv beültetését, akkor a vesét adományozó személytől transzfúziót adtak a betegnek, hogy szervezete ne lökje ki az új szervet. Ennek nyomán fejlesztették ki a kutatók azt a módszert, amely megakadályozza azokat a sorozatos vetéléseket, amelyek hátterében az húzódik meg, hogy az anya szervezete idegen szövetként löki ki a magzatot.
Ezt két módszerrel lehet megelőzni:
“Az egyiknek az a lényege, hogy az apa véréből származó fehérvérsejtekből transzfúziót adunk a kismamának, így szoktatva hozzá immunrendszerét az apa sejtjeihez” – magyarázza Petrányi professzor.
Az akadémikus ismertette azt az újabban alkalmazott módszert is, amelynél a kismama intravénás immunglobulin (IVIG) kezelést kap, és amelynek kidolgozásában Dr. Fülöp Vilmos szülés-nőgyásznak alapvető szerepe volt.
Ez az anyag azért hatásos, mert immunmoduláló tulajdonsága van, így csillapítja azokat az immunsejteket, amelyek megtámadnák a magzatot. Ezt a kezelést akkor kezdik, amikor szikzacskó és az embrió már látszik, ami körülbelül a terhesség ötödik-hatodik hete. A hatodik-hetedik héten már a szív is lüktetni kezd. A kismama az első kezelést jellemzően a hatodik héten kapja, és mivel a kutatások igazolták, hogy az így szerzett védettség három hétig megmarad, ezért a kismama három hét után kapja a következő adagot, majd három hét után a harmadikat. Így jut el az anyuka a tizenhatodik héthez, ami után már nem kell újabb kezelést kapnia, mert onnantól kezdve a szervezet immunválasza már nem lehet káros.
Ezekkel a módszerekkel a kutatási időszak alatt már sok, korábban évekig sorozatos vetéléssel küzdő család vállalhatott gyereket, elterjedését viszont az nehezíti, hogy létezéséről sok nőgyógyász még nem is tud.
Egyelőre gond az is, hogy a módszer még csak önköltségesen alkalmazható. Emiatt a szakma jelenleg azon dolgozik, hogy alkalmazását a lombikprogramokhoz hasonlóan finanszírozza a társadalombiztosítás. Egyelőre ugyanis a speciális vizsgálatokat és a programhoz kötődő tevékenységeket nem fedezi a biztosítás, csak az az IVIG költségét, de azt is csak bizottsági javaslatra, külön engedéllyel.
A cél az lenne, hogy minden immunológiai okból elvetélt édesanyának legyen lehetősége megvédeni leendő gyermekét!
Íme Bora, a mi “immunbabánk” öt naposan:
![Bora 1]()
Köszönettel Petrányi Győző professzornak az immunológiai vizsgálatért és Dr Fülöp Vilmosnak az IVIG terápiáért!
Forrás: Házipatika.com
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm hogy lájkolod és megosztod másokkal is.
A blog Facebook oldalához IDE kattintva csatlakozhatsz, ahol értesítést kapsz az új posztokról is.