Anyawellness

Gyógytea tél végi nyavajákra

Már megint tea, de ez most nagyon is aktuális és szerintem nem csak nálam. Jobbulást minden köhögőnek!

Tél végén mindenkit lassan utolérnek a náthás, torokfájós napok. Ilyenkor lesz segítségedre a hársfatea, amely meghűléses betegségek gyógyítására és köhögéscsillapításra is kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Hatóanyagai serkentik az immunrendszer működését, ami a nyirkos időben igencsak javadra válik.

herbal-tea

A növény antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. A hársvirágot a meghűléses megbetegedések megelőzésére alkalmas legjobb gyógynövénynek tartják. Különösen a nátha az, amit a hársfavirágtea és a fokozatosan emelkedő hőfokú lábfürdő idejekorán történő alkalmazásával többnyire sikeresen leküzdhetünk. Az orvostudomány a lázzal járó megfázásnál, mint izzasztóteát ajánlja. A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és vértisztító szer.

 Hatásai:

– Légúti hatás: köhögéscsillapító, torokgyulladást csökkentő.

– Idegrendszeri hatás: feszültségoldó, nyugtató.

– Bőrre gyakorolt hatás: izzasztó, bőrtisztító.

– Emésztőrendszeri hatás: rossz szagú széklet, hasmenés, valamint a vastagbél görcsös állapotánál ajánlott fogyasztani.

A terhesség során előforduló álmatlanság ellen, lefekvés előtt ajánlott melegen egy bögre hársfateát elkortyolgatni.

 Hogyan használd?

Tea: 2-3 dl forró vízzel forrázz le 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le. Izzadás céljából jó melegen fogyaszd.

Borogatás: 3 dl forró vízzel forrázz le 3 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le. Naponta kétszer langyos főzettel borogasd a beteg bőrfelületet.

A hársfavirágból készült méz is kiváló nyugtató, antiszeptikus hatású, influenza esetén érdemes ezzel édesítened hársfateádat.

Kép forrása: mysticalmagicalherbs

Dér csípte gyógyító

Ha a hideg októberi reggelek kezdik elszívni az energiáidat, erősítsd immunrendszered kökénnyel! Kékesfekete termését ilyenkor érdemes szüretelni. Csábító mellékhatásként, pedig karcsúsodhatsz is. Kortyolgasd hófehér virágjából készült teáját vagy kend a reggeli pirítósodra különleges lekvárját!

kökény

A kökény termése apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas vadgyümölcs, amely télen is az ágakon marad. Éretlen termésének húsa erősen fanyar ízű. Akkor érdemes gyűjteni a gyümölcsöt, amikor az októberi dér már megcsípte, ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít, és enyhén édes íze lesz. Angliában pék- és teasütemények ízesítésére is használják.

A szárított virágokból készített kökénytea vízhajtó, vértisztító, enyhe hashajtó hatással bír. Húgyúti betegségek ellen kiválóan használható, ugyanakkor étvágytalanságot vált ki, ezért a fogyókúrák méltán hasznos segítője.

A kökény gyümölcse vitaminok gazdag tárháza. Legjelentősebb a magas C-vitamin tartalma.

A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő.

Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazható. A kökény termése a száj és a garat nyálkahártyájának gyulladását is gyógyítja. Míg virágzata teaként hashajtó, a terméséből készült lekvár hasfogó.

Gyógytea:

1 evőkanálnyi szárított virágot önts le 2 dl forrásban lévő vízzel, 20 percig hagyd állni, majd szűrd le. Naponta 3×2 dl tea fogyasztása ajánlott. Hólyag- és vesebántalomnál társíthatod cickafarkfűvel, orbáncfűvel és aranyvesszővel.

Dzsem és mártás

Gyümölcséből mézzel édesítve, októberben különleges dzsemet főzhetsz, vagy mártást készíthetsz belőle, amit húsok és vadhúsok ízesítésére egyaránt felhasználhatsz.

kép forrása: kisribizli

 

Gyömbér – Egy izgalmas gyógynövény

Afrodiziákum, fűszer, orvosság, parfümalapanyag, mindez egy kis gumóban.

Ebben a hideg, de esős januárban, amikor az influenzavírusok élénkülni kezdenek, nem árt, ha van egy kis gyömbérgyökér a hűtőnkben. Reggel egy friss narancs levébe reszelve igazán frissítő és immunerősítő italt készíthetünk belőle.

ginger 2

Mint gyógynövény, hihetetlenül széles skálán mozog a felhasználhatósága!

A hagyományos indiai ájurvédikus orvoslás szerint a gyömbér nem csak a testet, hanem a lelket is erősíti. Fokozza az intelligenciát, határozottabbá tesz.

A középkori Itáliában a gyömbér az időskori boldogság biztosítéka volt, mert fokozza a szexuális képességeket. Afrikában is, mint szexuális erőt növelő afrodiziákum terjedt el.

Angliában gyomornyugtató italokat és sört készítettek a gyömbérből. Utóbbi előfutára volt a világos gyömbérsörnek, melyet ma is ajánlanak hasmenés, émelygés, hányinger ellen.

Japánban gyömbérszeleteket adnak az étkezés egyes fogásai között a szájpad megtisztítására és az emésztés javítására, mivel a gyömbér serkenti az emésztőnedvek kiválasztását, így könnyebb lesz az emésztés, és az étvágyat is növeli.

Ginger-3

Az európai orvosok manapság már egy sereg betegségre ajánlják a gyömbért. Többek között légzési nehézségekre, menstruációs görcsökre, torokfájásra, influenzára. Ízületi gyulladás kezelésénél is használják, mivel gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz és csökkenti a fájdalmat.

Segít a másnaposság leküzdésében, gyógyír hányinger esetén.

Nagyon jó memóriajavító, kiélesíti az érzékeket. Támogatja a fáradt szervezetet, segít idegkimerültség esetén.

A téli betegségek megelőzésére is javasolható, mivel immunerősítő és segíti a szervezetet a kellő testhőmérséklet elérésében, a fázós végtagokat felmelegíti, ugyanakkor lázcsillapító hatású.

Klinikai kísérletek azt is kimutatták, hogy a koleszterinszint, a magas vérnyomás csökkentésében és a szívinfarktust kiváltó belső vérrögképződés megelőzésében is segít, mivel hatásos növényi véralvadásgátló.

Az illatszeriparban is igen kedvelt a gyömbér, olajának szép élénkzöld színe, pikáns, fűszeres illata van. Általában férfiparfümök alapanyaga.

Mivel nagyon jó vérbőségfokozó, segíthet a narancsbőr és a visszértágulatok kezelésében is.

Gyömbértea:

A friss gyömbérteához hámozz meg egy kb. 2-3 centiméters gyökeret, reszeld le vagy vágd apró kockákra, majd forrázd le egy liter vízzel.

10-12 percighagyd állni, majd mézzel, citrommal ízesítsd!

A gyömbérrel azonban bánj óvatosan, mert ha túl sokat használsz belőle, vagy sokáig hagyod ázni előtérbe kerül csípős íze.

Várandós kismamák viszont kerüljék, mivel a fahéjhoz és a szegfűszeghez hasonlóan fájáskiváltó gyógynövény!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm hogy megosztod másokkal is.

A blog Facebook oldalához IDE kattintva csatlakozhatsz, ahol értesítést kapsz az új posztokról is.

A teák királynője

Kicsit elcsépeltnek hangzik a cím, de ha elolvasod a bejegyzést biztosan egyetértesz majd azzal, hogy a fehér tea igazán minőségi, egészséges és különleges, így akár karácsonyi ajándéknak is választhatod .

white tea

A fehér tea is ugyanannak a növénynek -a teacserjének – a leveléből készül, mint a zöld és a fekete tea. A különbség a levelek kiválasztásában és feldolgozásában van.

A fehér teának való leveleket csak az év meghatározott napjain lehetséges leszedni, amikor a fiatal hajtások éppen kibontakozás előtt állnak. Ilyenkor a zsenge leveleket ezüstös, fehéres pihe borítja be, ezzel védve a tearügyeket a hajnali hidegtől és az erős hőingadozástól.

Régen a kínai császárok privilégiuma volt a fehér tea fogyasztása, halandó ember egyetlen cseppjéért is életével fizetett. A kínai történetírás szerint a császár asztalára szűzleányok szolgálták fel, akik hajnalban, arany ollóikkal csippentették le a megfelelő rügyeket.

Azért szedik napfelkelte előtt a leveleket, mert ilyenkor a tea növény fotoszintézise a minimális szinten van, így a levelekben az értékes hatóanyag tartalom a legmagasabb.

A leszüretelt tearügyeket azonnal bambusz szőnyegre fektetik, majd hagyományosan a napon szárítják.  Mivel ez a legkevésbé feldolgozott teafajta, szűzteának is nevezik.

A tealeveleket felforralt, majd körülbelül 70 °C-osra hűtött vízzel kell leönteni, majd 5-7 perc áztatás után fogyasztható az ital. Íze kevéssé karakteres mint a fekete teáé, mivel nem megy végig hosszas fermentációs folyamaton. A fehér teából készült tea sokkal világosabb a többi teafajtánál, inkább egy könnyű fehérbor színére emlékeztet.

tea tipe

Mivel a fehér teának rendkívül magas az antioxidáns tartalma gátolja a sejtek öregedését, jótékonyan hat a szív- és érrendszeri betegségekre, hatására csökken a vérnyomás és a koleszterin-szint, ezen kívül gátolja az érelmeszesedést, valamint az immunrendszert és a csontrendszert is erősíti. Fogyasztása javítja a koncentráció-képességet és segíti a zsírégetést. A fehér teában lévő vas a vérszegénység ellen hatásos,  krómtartalma a vércukorszint helyes fenntartásában játszik szerepet. Alacsonyabb csersavtartalma miatt pedig kíméletes a gyomorhoz.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!